KOVO 11 – RUGPJŪČIO 7 DIENOMIS

Tarptautinis festivalis „Baroko pavasaris“ Biržuose 2020 jau šeštąjį kartą kviečia budinti gamtą ir muzikos istoriją drauge!

Sekite naujienas, atsinaujina koncertų datos. Artimiausias – liepos 6 dieną, kuriame gros ansamblis iš Rygos.

Festivalio renginiai

Kovo–rugpjūčio mėnesiais, po Biržų pilies ir bažnyčių skliautais suskambės Senosios muzikos vokalo šedevrai ir instrumentinės muzikos ornamentai. Beveik visuose koncertuose karaliaus seniausias instrumentas – žmogaus balsas. Meistriškumo kursuose gilinsimės į grigališkąjį choralą, susipažinsime su muzikinio rašto ištakomis.


2020

Kovas

Kovo 11 d., 14 val., Biržų pilis

Choras AIDIJA: „Aukso amžius“

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo pradžioje susibūręs kamerinis choras „Aidija“ nuo pirmų metų susižavėjo renesansinės vokalinės muzikos kompozicijomis. Šiemet, švenčiantis 30-ies metų jubiliejų, choras „Aidija“ kviečia pasiklausyti Auksinio Renesanso fondo repertuaro. Muzika dinamiškai kalba apie paprastus dalykus, žmonių jausmus, meilę, dorą, žaismę.

kovo 14 d., 16 val. video transliacija

Profeti della Quinta (Šveicarija):
„Il Mantovano Hebreo“

Ansamblis „Profeti della Quinta“ dovanoja sutrumpinto koncerto video transliaciją iš Šv. Ignoto bažnyčios, koncerto dieną numatytu laiku.

Programa „Saliamono giesmės“ pristato žydų kilmės kompozitoriaus Salomone Rossi palikimą. Skambant jo sukurtiems itališkiems madrigalams, instrumentiniams kūriniams, hebrajiškoms maldoms, atsivers unikalus sinagogos religinės muzikos inovatoriaus, Gonzagos karališkos šeimos rūmų kompozitoriaus stilius. Šis koncertas skirtas Lietuvos žydų istorijos ir Vilniaus Gaono metams.

Birželis

Birželio 6 d. 18 val., Biržų pilis

Chiaroscuro: „Mirštu dėl tavęs,
o tu to nežinai...“

„Stebuklas, kai vienu metu gali išgyventi ir mirtį, ir gyvenimą, ir nežinau, aš pats ar gyvas, ar miręs, bet žinau, kad jums esu...“
(G. Stefani „Amante felice“, 1621).
Vilanelų poetinio teksto šerdis – meilė bei ją supančios žmogiškosios emocijos: nostalgija, džiaugsmas, liūdesys, pyktis ir atleidimas. Rūta Vosyliūtė su senosios muzikos ansambliu „Chiaroscuro“ klausytojus kviečia pasinerti į neapoliečių ir italų dainų grožio ištakas – skirtingų kompozitorių sukurtas XVI–XVII a. vilanelas.

Liepa

Liepos 6 d., 18.30 val., Biržų pilis

„Liepsnojanti rože, puošmena žemės“

Trys žavios damos, solistės iš Rygos – Anete, Maija ir Gertrūda – koncerte pristatys XVIII amžiaus sonatos ir arijos atlikimo meną. Muzikinės programos turinys atskleidžia virsmą: kaip kinta Barokas pereidamas į galantiškąjį stilių. Šį stilių įmantriai įvaldę pasaulinio garso kompozitoriai Europoje – italų virtuozas P. A. Locatelli, rafinuotas prancūzų kompozitorius J. B. de Boismortier ir didieji iškiliojo Baroko meistrai J. S. Bachas bei G. F. Händelis. Išgirsime ir Latvijos muzikinį paveldą – J. G. Müthelio sonatą, skirtą flauto traverso, buvo sukurta Rygoje. Thomo Campiono ir Heinricho Alberto dainos yra rastos Kurlandijos kunigaikštystės rankraštyje.

Liepos 10 d. 17 val., Biržų ev. reformatų bažnyčia

CordAria (Lietuva-Šveicarija):
„A quattro canti“

Programa intriguojančiu pavadinimu „Keturiems sopranams“ pateikia svarbiausias Ankstyvo Baroko meistrų kompozicijas, kviečia atpažinti keturių soprano balsų bendrumus ir skirtumus, ir „naujosios muzikos kalbos“ bruožus. Tuo laiku buvo visiškai įprasta, jog cinkas ir smuikas galėdavo pakeisti žmogaus balsą. Kiekvienas muzikos instrumentas imituoja balsą, visa kyla iš dainavimo – ir balsas yra, tiesą pasakius, tobulas instrumentas. Toks muzikos estetikos suvokimas vyravo iki XVII amžiaus. Kaip dera tarpusavyje šie balsai, kaip nuosekliai iš vokalinės muzikos vystosi instrumentinis stilius – klausytojai galės patirti patys.

Liepos 28-30 d., Vlado Jakubėno muzikos mokykla

Grigališko choralo kursai

Grigališkasis choralas – vienbalsis viduramžių Katalikų liturginis giedojimas lotynų kalba. Nuo IX a. vienuolių užrašinėjamas ranka ant kruopščiai išdirbto pergamento. Grigališkojo choralo giesmės užrašomos neumomis ant 4 linijų. Šiuo viduramžių kultūros lobiu visais amžiais ypač žavisi kompozitoriai, todėl jie savo kūryboje naudoja grigališkojo choralo melodijas ar sąskambius.
Kursų vadovai:
Viktorija Silenkovaitė (Paryžiaus grigališkojo choralo mokykla)
Vilimas Norkūnas (Mocarteumo universiteto grigališkojo choralo studija).
Plačiau apie kursus

Liepos 30 d. 18 val., Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia

Grigališkasis choralas Šv. Mišių liturgijoje: „Mitte manum tuam“

Šv. Mišių liturgijoje Grigališkojo choralo programą „Mitte manum tuam“ (lot. Ištiesk savo ranką) giedos kursų dalyviai – vaikai ir suaugusieji.
Dalyvauja Biržų grigališko choralo schola.

Liepos 31 d., 19 val., Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia

Ignis: „Kaip danguje“

Vokalinis ansamblis „Ignis“, a cappella atliks renesanso sakralinės muzikos motetus. Šešiabalsė renesanso muzika ypatinga savo skambėjimu ne tik dėl balsų skaičiaus. Ši sudėtis suteikia galimybę kompozitoriams panaudoti dvichorio komponavimo technikas. Balsai vienas kitam atsiliepdami, dalyvauja pokalbyje, tarsi bendrautų du chorai vienas priešais kitą, arba,– vienas choras skambėtų aukštai tarsi iš dangaus, o kitas žemai, nuo žemės. Ir tada vėl susijungę į tutti jie sugrįžta į žėrėjimą ir pilnatvę. Programoje skambės žymių meistrų Lasso, Palestrinos, Hasslerio ir kt. kompozitorių kūryba.

Rugpjūtis

Rugpjūčio 7 d., 19 val., Pasvalio Šv. Jono bažnyčia

Balys Vaitkus:
„Soli Deo gloria“

„Vienam Dievui garbė“ (BWV676) koncerto branduolys – choraliniai preliudai, kurie akcentuoja esmines tikėjimo tiesas: Dešimt Dievo įsakymų (Dies sind die heil'gen zehn Gebot', BWV 678), Viešpaties maldą (Vater Unser – Tėve mūsų), Krikšto sakramentą (Christ unser Herr zum Jordan kam, BWV 684), Švenčiausiąjį Sakramentą (Jesus Christus unser Heiland, BWV 688). Balys Vaitkus atliks J. S. Bacho, G. Frescobaldi, J. K. Kerll, G. Böhm kompozitorių kūrinius vargonams solo.
DĖMESIO! Festivalio koncertas vyks ne Biržuose, bet Pasvalyje, to paties vardo Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Čia šiemet pastatyti nauji vargonai!


Įėjimas į visus festivalio koncertus nemokamas

Už paramą festivaliui dėkojame Lietuvos kultūros tarybai ir visiems,remiantiems festivalį jau ne pirmus metus. Maloniai laukiame smalsių klausytojų festivalio koncertuose, o norinčius ir galinčius prisidėti prie Baroko kultūros grįžimo į Biržų pilies menes, kviečiame kreiptis į Biržų krašto muziejų „Sėla“. Labai džiaugiamės ir vertiname Jūsų bičiulystę, nes tik visų mūsų geranoriškų pastangų ir paramos dėka užgimsta gražiausi ir didingiausi dalykai.

Susisiekite


Galite parašyti atsiliepimą ar susisiekti, norėdami paremti festivalio veiklą:


Organizatoriai & rėmėjai

© 2020 Festivalis „Baroko pavasaris“. Visos teisės saugomos.