LIEPOS   2 – 30  DIENOMIS

VII-asis tarptautinis festivalis „Baroko pavasaris“ Biržuose 2021 nepraėjo pro šalį, tik valiūkiškai įšoko į vasaros laiką. Visą liepos mėnesį jis kvies Jus į geriausias Biržuose kamerines erdves: pilies rūmų menes, virpins ne tik Biržų, bet ir Vabalninko bažnyčių skliautus, suskambės vokalo ir instrumentinės muzikos vingrybėmis, taip pat dovanos netikėtus Senosios muzikos ir šiuolaikinių technologijų derinius.

Festivalio renginiai

Kaip kasmet, taip ir šis vasariškas „Baroko pavasaris“ kvies ne tik Senosios muzikos mylėtojus ir klausytojus, bet taip pat ir norinčius tobulinti savo muzikinius gebėjimus. Jaunimo lauks susitikimas su Bazelio Schola Cantorum universiteto studentais, o suaugusieji kviečiami į klavišinių instrumentų kursus, kurių dalyviai turės galimybę groti koncerte kartu su savo mokytojais.

Laukiame Jūsų festivalio koncertuose. Verta aplankyti visus, nes kiekviename atrasite vis kitokias nepakartojamojo Baroko spalvas!


2021

Liepa

LIEPOS 2 D. 19 VAL. BIRŽŲ ŠV. JONO KRIKŠTYTOJO BAŽNYČIA

CHIAROSCURO: „CANTICUM CANTICORUM“

Senojo Testamento Giesmių giesmė – poetiškas tekstas apie meilę, neišsenkantis įkvėpimo šaltinis menininkams ir teologams. Ji atskleidžia pranašų apibūdintą Dievo ryšį su jo tauta – izraelitais, o krikščioniškoje sampratoje – Kristaus vienybę su Bažnyčia. Giesmių giesmės įsimylėjėlių duetas liudija, kad kūnas kalba dieviškos meilės ir šventumo kalba. Ir ne tik kalba – dainuoja, gieda kilniausią giesmę iš visų giesmių. Koncerto programoje girdėsite ankstyvojo baroko motetus: tai žymių Venecijos mokyklos kompozitorių Alessandro Grandi, Giovanni Priuli, Claudio Monteverdi, Ignatio Donati, Adriano Banchieri ir kt. sakralinės kompozicijos.

LIEPOS 6 D. 22 VAL. BIRŽŲ PILIES RŪMŲ I A. ARKADA

GERDA IR MONTA: „BASSO OSTINATO“

Šiame koncerte trys jauni muzikai susitinka sujungti Senosios muzikos garsų su modernia muzikos technologija – gyva elektronine muzika – į vieną ansamblį: dainininkė Monta Martinsone, klavesinininkė Gertruda Jerjomenko ir kompozitorius bei garso menininkas Mantautas Krukauskas. Programa paremta XVII amžiaus italų kompozitorių monodijomis balsui ir basso ostinato ritmais, atliekama balso su klavesinu. Elektroniniai projekto elementai, taip pat atliekami gyvai, praplės garso spektrą, transformuodami balsą bei klavesiną, papildydami harmoniją ir ritminius piešinius sintezuotais garsais, tokiu būdu kurdami garsovaizdį, kaip šiuolaikišką, XXI amžiaus technologijomis paremtą, senųjų laikų atspindį. Tokia „seno ir naujo“ sinergija leis klausytojams išgirsti tradicinį Senosios muzikos repertuarą, pasitelkus atlikimo meno ir šiuolaikinių technologijų derinį.

LIEPOS 8 D. 19 VAL. BIRŽŲ EV. REFORMATŲ BAŽNYČIA

„DIVINE LODI MUSICALI“

Viena reikšmingiausių, labiausiai šią muziką atskleidusių XVII amžiaus idėjų – tai tikėjimas, kad muzika pakylėja sielą, o ši, apimta euforijos, atveria žmogų tyram ryšiui su Dievu. Dievo palaima – tai neatsiejama šios epochos muzikanto gyvenimo dalis – pasak vieno iš virtuoziškiausių tuometinių falsetistų Bartolomeo Barbarino, kad gebėtum atlikti muziką skoningai, gracingai ir elegantiškai, turi būti apdovanotas Dievo malone. Baroko epochos teoretikas Marin Mersenne cinko garsą apibūdino kaip „saulės spindulį, kuris perveria visus šešėlius”. XVII amžiuje šis instrumentas buvo itin populiarus, savo svarba ir techninėmis galimybėmis nė kiek nenusileidęs smuikui, išgyvenantis tikrą aukso amžių. Koncerto programoje Bazelio Schola cantorum studentų ansamblio pristatomi kūriniai – tai „Dieviški muzikiniai palaiminimai”, mums dovanoti tokių garsių kompozitorių kaip Francesco Rognoni–Taeggio, Girolamo Frescobaldi, Tarquinio Merula ir kitų. Juos atliks: Indrė Kučinskaitė, Étienne Asselin (cinkai) ir Weronika Kłosiewicz-Paine (basso continuo, klavesinas).

LIEPOS 9 D. 10 VAL. BIRŽŲ PILIES ARSENALO SALĖ

SCHOLA CANTORUM BASILIENSIS:
SUSITIKIMAS SU JAUNIMU

Festivalis ir V. Jakubėno muzikos mokykla nekantriai laukia susitikimo „Jauni jauniems“ su buvusia mokyklos absolvente Indre Kučinskaite, kuri šiais metais baigia bakalauro studijas Schola Cantorum Basiliensis Šveicarijoje.
Kartu su savo studijų draugais ji dalinsis studijų patirtimis ir sukauptomis žiniomis, kviesdama susitikimo dalyvius panerti į XVI-XVIII amžių muzikos pasaulį atliekant prancūziškas šansonas iš faksimilių bei nagrinėjant brandžiojo baroko itališkos ir prancūziškos muzikos stilių ypatybes. Jaunieji muzikantai, Indrė Kučinskaitė ir Étienne Asselin, kvies kartu analizuoti, klausytis, kalbėti ir dalintis!

LIEPOS 8-10 D. BIRŽŲ PILIS, EV. REFORMATŲ BAŽNYČIA

„ATRASTI KLAVIŠINIUS INSTRUMENTUS“:
KURSAI SUAUGUSIEMS

Rengiame kursus suaugusiems, kurie yra groję fortepijonu ir nesiliauja apie tai galvoti, kurie galbūt (vėl) groja, mokosi savarankiškai. Sistemingas suaugusiųjų mokymas ir praktinių grojimo gebėjimų atnaujinimas – nauja sritis Lietuvoje. Kartu su kurso lektoriais – pianiste ir suaugusiųjų fortepijono studijos įkūrėja Egle Andrejevaite ir klavesinininku Vilimu Norkūnu – sieksime užpildyti šią sritį temomis bei įgūdžiais, kurie leis patirti muzikavimo džiaugsmą grojant savarankiškai arba scenoje. Per paskaitas ir individualias pamokas pažinsime fortepijoną ir jo pirmtaką klavesiną iš arti.
Atviros įvadinės paskaitos – liepos 8 d. 10 val. muziejaus „Sėla“ Arsenalo salėje, o baigiamasis dalyvių koncertas – liepos 10 d. 17 val. Didžiojoje parodų salėje.

LIEPOS 18 D. 12 VAL. VABALNINKO ŠVČ. MERGELĖS MARIJOS ĖMIMO Į DANGŲ BAŽNYČIA

DUO BAROCCO: „SERAFIMŲ GIESMĖS“

Dainininkių Renatos Dubinskaitės ir Saulės Šerytės sakralinė programa „Serafimų giesmės” sukurta dueto „Duo Barocco” dešimtmečio proga. Ryškiausių XVII a. italų kompozitorių, tokių kaip Claudio Monteverdi, Francesco Cavalli, Giovanni Felice Sances, Giovanni Legrenzi, sakraliniai kūriniai – tai lyg dangiškosios serafimų giesmės, kviečiančios šlovinti Dievo visagalybę, Marijos švelnumą, Jėzaus gerumą, Dieviškos meilės santykį ar Komunijos paslaptį, pasitelkiant psalmių ir kitus Biblijos žodžius, sakralinės kantatos rečitatyvo ir arijos formas. Tai spalvinga muzikinė kelionė, kviečianti patirti ekspresyvų, kontrastų kupiną baroko epochos religinį jausmingumą.

LIEPOS 24 D., 19 VAL., BIRŽŲ EV. REFORMATŲ BAŽNYČIA

KIPRIJONAS BAZILIKAS: „ORATIO DOMINICA“

Radvilos Juodojo dvaro muzikantas ir kompozitorius Kiprijonas Bazilikas (c.1535–c.1600), kurį laiką dirbęs Žygimanto Augusto kanceliarijoje, garsėjo ir kaip poetas, puikus stilistas ir vertėjas. Visa jo muzika buvo išleista 1550-ųjų pabaigoje, ją daugiausia sudaro polifoniniai kūriniai, skirti lenkų evangelikų reformatų bažnyčios reikmėms.
Šios programos, kurią atliks ansambliai iš Lietuvos ir svetur – „Jerycho“, „GŠ ansamblis“, „Morgaine“, tikslas, supažindinti su XVI a. giedojimo praktika, pamiršta įsivyravus naujoms reformacijos kryptims Lietuvoje ir Lenkijoje, drauge atrasti vieną svarbiausių to amžiaus mūsų šalies muzikos istorijos asmenybių. Projekto vadovas ir dirigentas Bartosz Izbicki.

Liepos 30 d., 20 val., Biržų pilis

DIETERICH BUXTEHUDE:
„SINGET DEM HERRN EIN NEUES LIED“

Baigiamojo festivalio koncerto programoje, atliekamoje Latvijos Senosios muzikos centro suburtų atlikėjų, išskirtinio Šiaurės Vokietijos baroko kompozitoriaus, J. S. Bacho mokytojo, Dietericho Buxtehude‘s (1637–1707) kūryba. Koncerte jungtinis latvių, italų ir prancūzų Senosios muzikos ansamblis, vadovaujamas dirigento ir Senosios muzikos tyrinėtojo Mario Kupčo, atliks D. Buxtehude‘s kantatas ir trio sonatas, geriausiai atspindinčias Šiaurės Vokietijos baroko stilių, neabejotinai turėjusius įtakos tolesnei muzikos istorijos eigai. Koncerto pabaigoje Elīna Šimkus (sopranas) atliks vieną gražiausių šios programos kūrinių – kantatą „Herr, wenn ich nur Dich hab“ (vok. „Viešpatie, jei tik Tave turiu“).


Įėjimas į visus festivalio koncertus nemokamas

Už paramą festivaliui dėkojame Lietuvos kultūros tarybai ir visiems, remiantiems festivalį jau ne pirmus metus. Maloniai laukiame smalsių klausytojų festivalio koncertuose, o norinčius ir galinčius prisidėti prie Baroko kultūros grįžimo į Biržų pilies menes, kviečiame kreiptis į Biržų krašto muziejų „Sėla“. Labai džiaugiamės ir vertiname Jūsų bičiulystę, nes tik visų mūsų geranoriškų pastangų ir paramos dėka užgimsta gražiausi ir didingiausi dalykai.

Susisiekite


Galite parašyti atsiliepimą ar susisiekti, norėdami paremti festivalio veiklą:


Organizatoriai & rėmėjai

© 2021 Festivalis „Baroko pavasaris“. Visos teisės saugomos.